Andrychowianka…

Toruński oddział Gazety Wyborczej po raz kolejny organizuje plebiscyt mający wyłonić „Torunianina Roku”. Wśród 10 nominowanych do tego tytułu jest andrychowianka.
O tytuł „Torunianina 2009 Roku” i statuetkę „Katarzynki” powalczy 10 kandydatów nominowanych przez toruńską redakcję Gazety Wyborczej. Wśród nich pochodząca z Andrychowa Joanna Zielińska, kurator programowy Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Tak redaktorzy dziennika charakteryzują sylwetkę kandydatki:
„CSW, mimo że w Toruniu działa dopiero od półtora roku, należy do najważniejszych galerii sztuki nowoczesnej w Polsce. To zasługa wszechstronnego programu przygotowanego przez Joannę Zielińską – każdej inicjatywie towarzyszą liczne dyskusje, spotkania oraz warsztaty skierowane do najmłodszych odbiorców. Większość wystaw powstaje z inicjatywy zespołu lokalnych kuratorów, którym kieruje Zielińska – niektóre toruńskie przedsięwzięcia w tym roku pozna publiczność artystyczna z innych krajów europejskich. Tegoroczny program CSW składa się zaś z dziesiątek wystaw, seminariów, festiwali i akcji.”
Joanna Zielińska, rocznik 1976, od urodzenia mieszkała w Andrychowie. Uczyła się w andrychowskiej SP nr 5 i LO. Absolwentka Historii Sztuki na UJ. Historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Autorka tekstów krytycznych publikowanych w magazynach o sztuce oraz w katalogach wystaw.
Do tej pory opublikowała ponad 40 tekstów o sztuce, była kuratorką ponad 100 wystaw. Jest członkiem polskiej sekcji AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki) oraz IKT (International Assotiation of Curators of Contemporart Art). Od 2003 roku tworzy z Magdaleną Ujmą duet kuratorski exgirls. Od 2007 roku kurator programowy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Na kandydatów do tytułu „Torunianina Roku” można głosować wysyłając SMS. Szczegóły na stronie Gazety Wyborczej.

Joanna Zielińska (Wikipedia)
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu

PRACE: