Jarosław Kotas w R7

Fotografie pokazujące obrzędy legendarnych Buchen lamów – to jedna z atrakcji tej wystawy. W sumie wystawionych zostało 60 zdjęć wykonanych przez wrocławskiego naukowca podczas wypraw badawczych w rejon indyjskich Himalajów.

Zainteresowanie tym obszarem u Jarosława Kotasa zaczęło się od Buchen lamów– ludu znanego z kultywowania ginącej tradycji wypędzania demonów. Lamowie Buchen mieszkają w Dolinie Pin w hinduskiej części Himalajów, swoje opierają praktyki o tekst buddyjski opowiadający historię jednego z szalonych joginów Tybetu. Rytuał wypędzenia demonów składa się z wielu części, jedną z nich jest wprowadzenie demona do głazu, który następnie jest rozbijany na ciele leżącego na wznak człowieka, w intencji którego rytuał jest wykonywany. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia wykonane podczas rytuałów wypędzania demonów, a także inne pokazujące odwiedzane przez autora regiony: Spiti, Lahul i Ladakh. Fotografie przedstawiają klasztory buddyjskie, ludzi i ich obrzędy, ale także piękno przyrody przede wszystkim niezwykłą urodę Himalajów.

Jarosław Kotas – Uniwersytet Wrocławski, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych
Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Stosunków Międzynarodowych.
W 1997 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2001 r. przeniósł się do Wrocławia, gdzie w pełni rozwinął swoje zainteresowania kontynentem azjatyckim. W latach 2005 i 2006 oraz 2008 prowadził badania nad obecną formą buddyzmu tybetańskiego oraz lokalnymi społecznościami w regionie indyjskich Zachodnich Himalajów obejmujących krainy: Spiti, Kinnaur, Zanskar i Lahul. W roku 2008 prowadził badania także w Ladakhu. Jego zainteresowania skupiają się wokół kultury Zhang-Zhung, Tybetu, buddyzmu tybetańskiego, polityki azjatyckiej, uczestnictwa Azji w życiu międzynarodowym, a także wokół teorii prawa międzynarodowego.

Otwarcie wystawy nastąpi 23 października (piątek) w Galerii Sztuki RYNEK 7 w Andrychowie, o godzinie 19:00

Dnia 24 października 2009 r. o godzinie 16:00 w naszej galerii, Jarosław Kotas poprowadzi wykład, którego tematem będzie „Śmierć i odrodzenie w buddyzmie tybetańskim”.

 

Partnerzy :
– Ksero Grafix – Paweł Buldończyk,
– pani Dorota Zaborowska,
– Kwiaty – upominki, oprawa dekoratorska imprez – Urszula Kucharska
– Piekarnia – Mariusz Widlarz
– Szkółka krzewów ozdobnych – Targanice – Eryk Stus

Galeria składa równiez podziękowania Bartoszowi Mikołajkowi, Firmie Ubezpieczeniowej Pana Wacława Fryta, Nauce Jazdy „EFEKT”.

PRACE:

zaproszenie fotoreportaż