Obrazy Jargusza

Na kilku andrychowskich budynkach pojawiły się niewielkie prace malarskie Piotra Jargusza – krakowskiego artysty, zaprzyjaźnionego z galerią Sztuki R7.

Urodzony 6.12.1960 r. w Krakowie. Absolwent krakowskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach prof. Stanisława Rodzińskiego i prof. Włodzimierza Kunza. Dyplom 1987 r. Studia na Wydziale Grafiki ASP w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne ASP. Malarz. Profesor. Pedagog na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 68 wystaw indywidualnych i udział w ponad 100 zbiorowych w kraju i za granicą. Artysta określa siebie mianem „malarza w drodze, malarza z polską tożsamością”. W ostatnich latach pokazuje swoje obrazy w przestrzeni miast, rozklejone na słupach ogłoszeniowych. Tak zrealizował w Krakowie projekty „Święta Polskie”, „Miesiące”, „Mężczyzna i Kobieta”. Z projektem „Viatoris” wędruje: 2010 – Toruń, 2011 – Cluj Napoca w Rumunii, Mińsk, Zasław na Białorusi, 2012 – Warszawa, Teremiski w Puszczy Białowieskiej, Moskwa, Talica, Eartarski (Syberia), 2013- Berlin, Łuck.

1987, 1990 i 1997 – trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Projekt Viatoris otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki. W 2012 roku projekt Mężczyzna i Kobieta uhonorowany został nagrodą Ars Quaerendi. Prowadzi pracownie na kierunku: Edukacja Artystyczna. 40 studenckich prezentacji malarstwa, i fotografii w galeryjnej i poza-galeryjnej przestrzeni Krakowa. Inicjator współpracy Wydziału Sztuki UP z Uniwersytetami w Moskwie, Kijowie i Kamieńcu Podolskim.

PRACE: