Pustelnik w Kielcach

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Pustelnika, malarza i konserwatora zabytków, w kieleckiej Galerii Sztuki Współczesnej WINDA zorganizowano wystawę prac artysty. 

Karol Pustelnik urodził się w 1918 roku we Frydrychowicach koło Wadowic. Rysował i malował od dzieciństwa. Po edukacji w rodzinnych stronachwyjechał do Krakowa, gdzie zdał w 1939 roku maturę ukończywszy Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Część okupacji spędził na przymusowych robotach w Niemczech. Po wojnie kontynuował swoją edukację artystyczną zwieńczoną dyplomem z konserwacji (1952 rok) w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie studiował pod kierunkiem m.in. takich artystów, jak Tadeusz Kantor czy Mieczysław Wejman.

Jako młody człowiek przyjaźnił się z Wincentym Bałysem, któremu w 1998 roku poświęcił niewielką monografię. Brał udział w wystawach okręgowych krakowskiego ZPAP a od 1956 uczestniczył w Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1958 roku został członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Grupa Krakowska” gdzie brał udział we wszystkich jej grupowych prezentacjach.

Karol Pustelnik miał w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych. Brał również udział w prestiżowych ekspozycjach zbiorowych w Polsce, a także za granicą. Zmarł 22 września 2010 roku w wieku 92 lat.

W imieniu swoim oraz Rodziny Artysty składamy serdeczne podziękowania Arturowi Wijacie – kuratorowi galerii, za profesjonalizm z przygotowaniu wystawy. Ekspozyci towarzyszy pięknie wydana publikacja.

 

PRACE:

foto