Re-introspekcje

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie serdecznie zaprasza do Miejskiego Domu Kultury na wystawę Re-introspekcje. Wszechświat – człowiek – natura autorstwa Marka Pavellka.

Wernisaż 30 października 2015 r. | godz. 18:00

Re-introspekcje. Wszechświat – człowiek – natura. Tak w pigułce należy ująć twórczość Marka Pavellka. Od 2012 roku tarnogórski malarz zaprezentował już cztery wystawy. Pierwsza z nich, „Oblicza”, stanowiły kolaże komponowane ze zdjęć, materiałów i tworzyw. Uchwycone w obiektywie Oliwi Wandzik postacie, przechodziły tu w kolejne, głębsze wymiary. Późniejsza wystawa „365 dni”, prowadziła widza przez cykl obrazów/przemian/załamań. Pavellek pokazuje, że natura rodzi się, rozkwita, dojrzewa, by w końcu stać się czymś ostatecznym i zamrzeć. Ale śmierć jest tylko pozornym zastojem, oddechem przed tym, by narodzić się na nowo. Taka interpretacja naturalnego cyklu wszechświata jest oczywiście odwołaniem do wierzeń w kolejne życie człowieka w innym wymiarze. Malarz pokazuje, że nie żyjemy obok natury, lecz jesteśmy w niej zanurzeni. Podlegamy tym samym procesom i przemianom. Niezależnie od zmian cywilizacyjnych i rozwoju, nie zmienimy tego cyklu. Tak jak nie zmieni my natury. Nieco szerszą perspektywę przed widzem rozpostarł autor w kolejnym cyklu, „6 minut nieważkości”. Pavellek robi krok dalej i zaprasza odbiorcę do seansu introspekcji, w głąb własnego wnętrza, do wspomnień i pragnień z dzieciństwa. Do wyprawy w kosmos. Ostatnia wystawa, „Sztuka naturalna” nie wprost nawiązuje do dwóch poprzednich serii. Spoiwem łączącym prace prezentowane na wystawach od roku 2012 jest tematyka oscylująca wokół natury, człowieka i wszechświata. Pavellek w swoich kolażach, jako przekaz i przekaźnik wykorzystał bowiem korę brzozy. Najnowsza wystawa „Re-introspekcje”, na sznurek nawleka wszystkie dotychczasowe paciorki i zaprasza widza do powtórnych, rozszerzonych interpretacji.

Marek Pawełek, pseud. Pavellek – urodził się w 1983 roku w Tarnowskich Górach. Upodobał sobie malarstwo akrylowe, choć wciąż poszukuje optymalnej formy wypowiedzi artystycznej. Charakterystyczne dla jego twórczości są abstrakcje i kolaż oraz duży format prac. W sztuce wyznaje zasadę, iż najważniejsze to po prostu malować i czerpać z tego satysfakcję, z dala od przeintelektualizowanej teoretyki. Autorskie prace malarskie prezentował na kilku indywidualnych i zbiorowych wystawach, w tym w czasie „Plener Festivalu” i wydarzenia „Art of”. Najważniejszą, spośród indywidualnych, była ekspozycja pt. „365 dni”, a wśród instalacji artystycznych – projekt „Przestrzeń zamknięta”. „pavellek” jest inicjatorem wystaw zaaranżowanych w pomieszczeniach innych niż galerie sztuki; jego żywiołem są opuszczone postindustrialne miejsca. Jedna z ostatnich wystaw pt. „6 minut nieważkości” zaprezentowana została w zapomnianej przestrzeni dworca PKP w Tarnowskich Górach.
https://www.facebook.com/pavellek

PRACE: