Zapowiedzi 2012

Alex Johanson
Artysta od lat zajmuje się ceramiką, malarstwem i rzeźbą. Zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią,jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.Wśród nich, można odnaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika..Artysta od niedawna tworzy krótkie cykle rzeźb, które ze względu na swoją unikatowość i wysoki poziom artystyczny są poszukiwane i kolekcjonowane przez galerie i osoby prywatne. Do najciekawszych cykli zalicza się: “Pocałunki”,“Koto…sony” , “Ptako…sony”, „Po kolędzie…” czy „EURO 2012 – Kibole”.
Ekspozycja 5 – 30 marca 2012.

Andrzej Pietyra
Fotograf, podróżnik, wspinacz, poszukiwacz światła
Northern Lights. Światła Północy. Paradoksalnie wystawa ta nie jest
o zorzy polarnej, lecz o świetle jako takim. Północ to najbardziej czarowne miejsce dla fotografa. Tylko tu znajdzie takie
nasycenie barw i tak zmieniające się szybko konteksty. Musi  tylko czekać. Nie przypadkowo Alaska zwana jest Last Frontier-Ostatnim przyczółkiem. Dla jednych jest to ostatnie dzikie miejsce na Ziemi, dla innych miejsce gdzie możemy jeszcze  dotknąć ukrytej cząstki nieskalanego człowieczeństwa. Poczuć dziewictwo pierwszych ludzi. Będąc na  krawędzi możemy dotknąć sensu. Tylko tam. Ekspozycja 14-28 kwietnia 2012.

Tadeusz Chrobak
Urodził się 20 maja 1920 roku we wsi Lisia Góra. Później wraz z rodziną zamieszkał w Kiełkowie, niedaleko Rzochowa. Pochodził z biednej rodziny. W wolnych chwilach malował, głownie akwarelami i  pastelami. Jego obrazy zdobią ściany wielu domów. Myślę, że malowanie, choć również miał talent  literacki, było jego wielką pasją. Spod jego ręki „wychodziły” głownie pejzaże: melancholijne równiny z  rozsianymi chatkami znad Wisłoki; góry: groźne i niedostępne. Osobny temat stanowiły scenki  rodzajowe: wykopki, sianokosy, cyganki wróżące wiejskim babom; malował też wnętrza chałup z takimi detalami. Miał niezwykły dar tworzenia z niczego PIĘKNA. Ekspozycja 5-21 maja 2012.

Patryk Chwastek
Urodził się na Podlasiu. We wczesnych latach życia wyemigrował do Andrychowa, gdzie ukończył podstawówkę,
gimnazjum i liceum. Obecnie studiuje malarstwo na krakowskiej ASP. O wystawie: Pomysł na stworzenie lalek przyszedł do mnie około czterech lat temu, kiedy zacząłem szukać nowych form ekspresji innych niż malarstwo, które nie dało mi tego wyrazu, jakiego się spodziewałem. Tworzenie bardziej manualne i wykorzystanie nowych materiałów otworzyło mnie na połączenie rzeźby z malarstwem… Ekspozycja 25 maja – 30 czerwca 2012.

Wincenty Ćwiertka
Artysta urodzony w 1931 roku w miejscowości Uwalno na terenie byłej CSSR, mieszkaniec Andrychowa, z zawodu malarz pokojowy, zmarł w 1999 roku. Uprawiał głównie malarstwo pejzażowe w technice olejnej. Malował w sposób realistyczny, w jego twórczości nie było miejsca na interpretacje i parafrazy. Uważał, że Natura jest wielka w swej doskonałości i przez człowieka może być tylko wiernie odmalowana, nigdy poprawiana – ani w rzeczywistości,
ani w sztuce. Ekspozycja 7 lipca -30 sierpnia 2012.

Bartosz Beda
Urodził się w Łodzi w 1984 roku gdzie rozwijał swoje malarskie i rysunkowe talenty. Studia wyższe ukończył na Manchester Metropolitan University, gdzie również kontynuuje dalsze studia magisterskie (MA Fine Art). W
malarstwie stara się znajdować proste rozwiązanie, przy pomocy gestów indywidualnych dla każdego malarskiego problemu. Prace powstają najczęściej podczas jednej sesji, która może nawet trwać cały dzień, Starając się uchwycić 'świeżość’ tematu, gestu. Nie wraca do obrazu następnego dnia, wychodząc z założenia, iż podobnie jak miniony dzień i wrażenia są nieuchwytne. Ekspozycja 8-29 września 2012.

Józef Holard
Urodził się w 1957 r. w Oświęcimiu. Studiował w Krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1983 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Tomasza Jury. Jest autorem szeregu wystaw indywidualnych w Bielsku Białej, Warszawie, Krakowie, Cieszynie, Zakopanem, Opolu, Tychach i za granicą, Niemczech, Austrii, Belgii. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych w Holandii, Szwajcarii, Chorwacji oraz w Warszawie, Szczecinie, Bielsku Białej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Od 1986 roku jest pracownikiem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie. Od 2000 roku na stanowisku adiunkta II stopnia. Obecnie profesor i Kierownik Katedry Projektowania Graficznego. Ekspozycja 6-30 października 2012.

PRACE: