10. Konkurs Drzewka Emausowego
Wczorajszy poranek (16 marca 2024 r.) spędziliśmy na placu Szczepańskim w Krakowie. Odbywało się tam bowiem przyjmowanie prac do jubileuszowej 10. edycji Konkursu Drzewka Emausowego. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Krakowa.
W tym roku po raz pierwszy swoją pracę zgłosił Zbyszek Bury – artysta z Roczyn. Jego drzewko zostało zakwalifikowane do kategorii „drzewko życia dla dorosłych”. Jak czytamy na stronie Organizatora, do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 100 drzewek w 6 kategoriach.
Po godz. 12.00 przeszedł barwny korowód autorów prac do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Drzewka zostały ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury.
Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 24 marca w Pałacu Krzysztofory. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.
Kilka słów o symbolice drzewka emausowego:
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. [Źródło: Dom Zwierzyniecki/Muzeum Krakowa]
24 marca w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Ekspozycja prezentowana będzie do 19 maja 2024 r.
Warto zaznaczyć, iż na wystawie prezentowana jest również praca Zbyszka Burego z Roczyn.
Wyniki na www.muzeumkrakowa.pl
Oprac. Anna Płonka Fot. Anna Płonka