Bez tytułu 🔗 2021-03-08
Janusz Hans Książek

Katalog poświęcony Januszowi „Hansowi” Książkowi, zmarłemu przed pięciu laty artyście, mieszkańcowi naszej gminy.

Publikację można bezpłatnie odebrać w Galerii Sztuk”i” (Punkt Informacji Turystycznej, obok Urzędu Miejskiego), w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Szewskiej 7 oraz w redakcji Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów.

Autorami tekstów zamieszczonych w katalogu są: Ewelina Prus-Bizoń oraz Zbyszek Bury, który jest również kuratorem wystawy. Wspomniany katalog towarzyszyć będzie retrospektywnej wystawie prac artysty, która w tym roku zaprezentowana zostanie w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, a już w maju zaplanowano prezentację rysunków Janusza Książka w Galerii Sztuk”i” w Andrychowie. 

 

Moje wspomnienie
Lubił do nas przychodzić, bo tu czekała na Niego Michalina… W Jej oczach był KIMŚ. Niby nic, bo dla każdego dziecka każdy dorosły jest KIMŚ. Szczególnie jeśli ten dorosły poświęca temu dziecku czas, rozmawia i bawi się z nim. A Janusz taki był dla Michaliny. I był dla Niej KIMŚ.
My, dorośli patrzymy na świat zupełnie inaczej. Dla dziecka ta ekscentryczna postać przemykająca przez Andrychów nie była: ani dziwakiem, ani buddystą, ani narkomanem, ani człowiekiem z bagażem doświadczeń, ani alkoholikiem, ani ojcem, który nie sprostał zadaniom, ani człowiekiem mającym mroczną przeszłość, ani osobą borykającą się z chorobą psychiczną. Kiedy pomagał nam w różnych pracach remontowo-ogrodowych zawsze skrzętnie zapinał guziki w długich rękawach swoich koszul… A przy największym nawet upale nosił długie spodnie. Ale dzieci są bardzo spostrzegawcze… nie umknął przed pytaniem Miśki: „Kto Ci tak porysował po rękach?” – Michalina, Antek i Ala bardzo Go lubili. Dorośli szufladkują, moralizują i ukrywają niewygodne fakty.
Może to wspomnienie powinno brzmieć inaczej?
Andrychowianin, artysta malarz. Brał udział w wystawach zbiorowych w Andrychowie (2013 i 2015), Bielsku-Białej (2014). Współpracował z galerią R7 w Andrychowie. Sztuka była odskocznią od jego przeszłości i teraźniejszości. Nie był łatwym człowiekiem. Jak i Jego prace plastyczne. Niektórzy osądzą, że w „kategorii biało-czarne” był po tej ciemnej stronie… Głośny, czasami wulgarny, dziwnie się zachowujący. Był jednocześnie silny i słaby. Wybuchał radością i emanował smutkiem. Był tolerancyjny i zasadniczy. Dumny. Agresywny i wrażliwy. W oczach wielu być może był NIKIM, w oczach niewielu był KIMŚ. Kiedy Piotrek po raz pierwszy przyprowadził go naszego domu, Janusz nie odzywał się ani słowem. Z biegiem czasu potrafiliśmy rozmawiać o wszystkim: o polityce, kulinariach, wystroju wnętrz, sztuce, ogrodnictwie, więzieniach i nałogach, o Bogu… Kolory Jego prac odwzorowują Jego zagmatwane życie. Często malował twarze… chciał chyba zobaczyć w Nich to, co zobaczył w oczach Michaliny…
Ewelina Prus-Bizoń, 2016

 „Śmierć nie jest wrogiem życia. Ten kto umiera ustępuje miejsca drugim”.

ks. Jan Twardowski

Zmarł Piotr Machinek 🔗 2021-01-10
Piotr Machinek

Zmarł Piotr Machinek, zaprzyjaźniony z naszą galerią tyski artysta, malarz.
Uczestnik i laureat wielu plenerów malarskich. Odznaczony Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki RP „Zasłużony Działacz Kultury”.
Jego prace prezentowane były na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach. 

Fot. Klub Wilkowyje MCK

Kalendarz Beskidzki 2021 🔗 2020-12-19
Kalendarz Beskidzki 2021

W tym roku po raz 54 został wydany rocznik „Kalendarz Beskidzki” zawierający teksty poświęcone m.in. postaciom związanym z regionem Bielska-Białej i okolic.

„Kalendarz Beskidzki”, o którym piszemy, to przede wszystkim ciekawe artykuły dziennikarzy, literatów oraz działaczy kultury poświęcone wybitnym twórcom, którzy odeszli w ubiegłych latach, miejscom, historii regionu i sportu. Wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia na 250 stronach opisuje beskidzki region.

Tegoroczne wydanie wzbogacone zostało o kalendarz z wierszami miłosnymi bielskich poetów, ilustrowany pracami Zbigniewa Burego vel Alexa Johansona pochodzącego z Roczyn.

Więcej zdjęć TUTAJ >>

Jacek Jarosz w Galerii Sztuk”i” 🔗 2020-06-22
Jacek Jarosz Malarstwo

Do 17 lipca  w galerii sztuki przy andrychowskim magistracie prezentowana jest wystawa wadowickiego artysty Jacka Jarosza. Na wystawie eksponowane będą m.in. obrazy z cyklu społecznego, które szczególnie polecamy.

Jacek Jarosz – artysta urodzony 1967 roku, pochodzący z Wadowic. Maluje od 19 lat, inspiruje go tematyka religijna.

W 2010 roku zadebiutował w Wadowickiej Bibliotece Publicznej wystawą indywidualną. Brał udział w wystawie Wadowickiego Środowiska Artystycznego w WCK. Artysta tworzy cykle olejnych portretów malowanych na tekturze. Bohaterami są gwiazdy amerykańskiego kina i polityki oraz postaci z historii nie tak odległej, tacy jak Adolf Hitler, Józef Stalin czy Vladimir Lenin. Obrazy charakteryzuje ciekawe podejście do tematu portretów. Autor częściowo odwołuje się do techniki malowania ikon, co można zauważyć najdobitniej w portrecie Stalina czy Hitlera. Dotyczą one takich wydarzeń jak zatopienie Titanica, katastrofa smoleńska, egzekucja Saddama Husajna czy uwięzienie chilijskich górników w kopalni. Jacek Jarosz na stałe współpracuje z Galerią Sztuki R7 w Roczynach. W marcu 2014 r. artysta dostał wyróżnienie za obraz “Śmierć kliniczna II” w XX Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka.

Wystawa rzeźby w Bielskim BWA 🔗 2019-04-17
Wystawa_ Rząsa

Wystawa – Antoni Rząsa – Rzeźba
26 kwietnia – 23 czerwca 2019

Mam kawałek drzewa i patrzę – dopóki nie zobaczę. Rzeźba bardzo uzależniona jest od tego drzewa – mawiał artysta.

Retrospektywna wystawa prac w 100-lecie urodzin rzeźbiarza, który ukochał drewno.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA: W 2019 roku przypada setna rocznica urodzin Antoniego Rząsy. Z tej okazji w całej przestrzeni Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa retrospektywna artysty. Prace pochodzą z Galerii Antoniego Rząsy – muzeum artysty w Zakopanem, mieszczącym się w zbudowanym przez niego domu przy ul. Bogdańskiego 16a, które prowadzi jego syn Marcin, również rzeźbiarz, wraz z żoną, Magdą Ciszewską-Rząsą, fotografką.

Antoni Rząsa, urodzony w Futomie na Rzeszowszczyźnie, w 1938 roku rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, przerwaną przez wojnę. Szkołę ukończył w 1952 roku jako 33-latek i od razu zaczął w niej pracować, zatrudniony przez Antoniego Kenara. Pracę pedagogiczną zakończył w 1973 roku, zmarł w roku 1980 w Zakopanem.
W latach 60. XX wieku Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową, odznaczające się prostotą form. Tak mówił artysta: Staram się zamknąć w rzeźbie różne stany psychiczne człowieka – pogodę, poświęcenie, miłość, mądrość, cierpienie, rozpacz, przerażenie. Niekiedy moje postacie wyrażają milczące pytanie, kim jest człowiek i jaki jest cel jego przemijania. Staram się wołać (…) o zanikającą w dzisiejszych czasach godność ludzką.

Wystawie rzeźb towarzyszyć będą prace fotograficzne Haliny Rząsowej, żony artysty, przedstawiające pejzaże z Futomy i Dachnowa.

Źródło: Galeria Bielska BWA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21