Prawdziwe historie w Kaliszu

Od 18 września do 13 października 2024 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu prezentowana będzie wystawa rzeźb Zbigniewa Burego i malarstwa Piotra Jargusza pt. „Prawdziwe historie”. Finisaż odbędzie się 9 października o godzinie 18:00.

Warto zaznaczyć, iż to kolejna wspólna wystawa artystów, którzy przyjaźnią się od wielu lat. W 2022 r. mogliśmy oglądać wystawę Jargusz/Bury w Oświęcimiu, o czym pisaliśmy TUTAJ >>

Waszej uwadze polecamy również wystawę prezentowaną w Galerii StrefArt w Tychach w 2020 r. Czytaj więcej o wystawie >>


Zbigniew Bury urodzony w 1966 roku w Wadowicach. Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnia się z artystą Karolem Pustelnikiem członkiem „Grupy Krakowskiej”. Pozostają w bliskim kontakcie, aż do śmierci Karola Pustelnika (2010 r.) W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 roku bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst” w Monachium, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku, w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art.- Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany. Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Na przełomie 2020/2021 r. rozpoczął nowy projekt – drewniane ptaszki. Należy do Grupy Plastycznej NADSKAWIE działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonii Artystycznej w Kazimierzu Dolnym.

Więcej informacji o artyście znajdziesz TUTAJ >>


Piotr Jargusz urodził się i mieszka w Krakowie. Artysta sztuk wizualnych, animator, profesor zwyczajny. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Włodzimierza Kunza i Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne ASP w Krakowie w pracowni prof. Adama Brinckena. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe.
Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej.
Zrealizował 100 indywidualnych pokazów swoich obrazów zarówno w kraju jak i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznaczony Złotym i Srebrnym Medalem za długoletnią służbę. Należy zaznaczyć, iż artysta jest Laureatem Nagrody Ars Quaerendi przyznawanej za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Ponadto jest członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia oraz Forum Kraków.

Więcej informacji o artyście znajdziesz TUTAJ >>

Organizator:
CKiS w Kaliszu
ul. Łazienna 6, 62-800 Kalisz

Kurator wystawy: Tomasz Sadło – Kierownik Działu Sztuk Wizualnych i Plastyki CKiS w Kaliszu

PRACE:

Wystawa Prawdziwe historie Kalisz