82. Konkurs Szopek Krakowskich

Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia, po raz 82. przez krakowski Rynek przejdą szopkarze ze swoimi wielobarwnymi szopkami. Po ich prezentacji, wyjątkowe konstrukcje biorące udział w konkursie zostaną przeniesione do Pałacu Krzysztofory.

W tym roku prezentacja szopek na Rynku, tradycyjnie przy pomniku Adama Mickiewicza, rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10.00. Będzie to doskonała okazja, by porozmawiać z artystami o procesie tworzenia szopek i poczuć magię tych wyjątkowych konstrukcji.

Wśród uczestników konkursu znajdą się także twórcy z Andrychowa, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoje dzieła. Zarówno Andrzej Kosek (kat. dorośli), jak i Zbyszek Bury (kat. szopka OFF), z pasją i zaangażowaniem pracują nad swoimi szopkami. 5 grudnia zobaczymy efekty ich twórczych działań.

O godz. 12.00 po krakowskim hejnale wyruszy wielobarwny korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. A na scenie nastąpi prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury.

Przypomnijmy: Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. [muzeumkrakowa.pl]

Ogłoszenie laureatów konkursu (w kategoriach: dorośli, młodzież, szopka OFF) odbędzie się 8 grudnia o godz. 14:00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Ponadto, w trakcie trwania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich, w przestrzeni wystawienniczej będą odbywały się spotkania z mistrzami szopkarstwa. Spotkania te będą stanowić unikalną okazję do bliższego poznania mistrzów krakowskiego szopkarstwa. Twórcy chętnie odpowiedzą na pytania oraz udzielą wszelkich informacji.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory – czytamy na stronnie Muzeum Krakowa.

PRACE:

82. konkurs szopek 2024