Bury w Lublinie

Galeria sztuki Piwnice Lublina we współpracy z  Galerią sztuki R7 w Andrychowie, zapraszają na wystawę prac Zbyszka Burego – artysty działającego interdyscyplinarnie, uprawiającego malarstwo, ceramikę, rzeźbę.

Stosowane w twórczości Burego środki wyrazu, mocno kontrastujące z poruszaną tematyką, mogą niekiedy budzić zaskoczenie. Bogactwo koloru przykuwające uwagę i intensywnie oddziałujące na odbiorcę niejednokrotnie
może wprowadzić go w błąd. Z pozoru pogodne w wymowie prace, faktycznie dotykają tematów trudnych, często unikanych i uznawanych za niewygodne (wojna, przemijanie, komunizm). Prace te okazują się być nacechowane ładunkiem emocjonalnym, ujawniającym się w ekspresji wyrazu, czyniąc je bliskimi „Art Brut”. Ten swoisty rodzaj przewrotnego podejścia do poruszanych kwestii wzmacnia kontekst społeczno-kulturowy, do którego artysta
odnosi się w swojej twórczości.

„Mówiąc” o blaskach, choć częściej cieniach ludzkiej egzystencji, posługuje się różnorodnymi środkami formalnymi: geometryzacją formy, abstrakcją figuratywną. Nawiązuje też często do prostoty sztuki pierwotnej. Dzięki tym artystycznym zabiegom poruszana tematyka przy pierwszym, jeszcze nieco pobieżnym kontakcie nie przytłacza, ale nie traci też symbolicznego wydźwięku i mocy. W sposób lapidarny wprowadza nas w głębię kontekstu i przesłania.

Zbigniew Bury, obecnie tworzący w Andrychowie, jest współzałożycielem grupy artystycznej „Studio TU”. Autor wielu wystaw indywidualnych. W 1997 – bierze udział w 3-im Eigenart „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. Po sukcesie jaki odniósł podczas wystawy zbiorowej w Isny w Niemczech, Jego projekt zostaje zrealizowany pod nazwą „Red Line Art.-Europen Art.- Projekt 2002″. Do dzisiaj tematyka społeczna jest motywem przewodnim Jego prac.
Alina Żelaźniewicz-Maciuszko

Wernisaż: 10 listopada 2012, godz. 18.00

Galeria Sztuki Piwnice Lublina, ul. Narutowicza 19, Lublin

PRACE:

wernisaż fotoreportaż