Leszek Żebrowski

Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką artystyczną, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem wydawniczym, organizuje akcje plastyczne (Otwarta Pracownia, Przyśpieszenie, Firma Portretowa ), ale najczęściej postrzegany jest jako twórca ponad 250 plakatów głównie o tematyce kulturalnej. Zaliczany jest do nurtu portretowego w plakacie polskim. W rysunkach wykonanych najczęściej techniką aerografu stara się nawiązując do Witkacego oddać za pomocą deformacji psychikę portretowanego (cykle: Kukułcze gniazdo, Maszkarony).Opracował własną technikę druku polegającą na rysowaniu bezpośrednio na płycie offsetowej i odpowiednim jej naświetleniu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień między innymi Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons oraz nagrody za plakat na 7 Golden Bee w Moskwie.
Bierze udział w światowych przeglądach tej sztuki w Toyamie, Hong Kongu, Nigbo, Chaumont, Lahti, Moskwie, Trnawie, Brnie, Fort Collins, Osnabrück, Mons oraz zbiorowych wystawach polskiej sztuki plakatu w Budapeszcie, Berlinie, Ogace, Londynie, Lanckronie, Rzymie, Essen, Pensylwanii, Moskwie.
Indywidualne wystawy autora trafiły do Esbjergu w Danii, Austin (USA), Gonzhau (Chiny), Berlina i Osnabruck w Niemczech.
Wraz z prof. Grzegorzem Marszałkiem prowadzi pracownię plakatu i ilustracji w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Jest mieszkańcem tego miasta od 1950 rok i Laureatem Nagrody Artystycznej Szczecina.

PRACE:

plakat