Nadskawie w Suchej B.

Galerii Sztuki Zamek już po raz kolejny w tym roku można było spotkać się ze sztuką przez duże „S”.

W piątek 12 lipca 2019 r. o godz. 17:00 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby autorstwa członków grupy Nadskawie, którą można było zwiedzać do końca wakacji.

Wystawa prezentowała malarstwo wsi i miasteczek, beskidzkich lasów bukowych, upalnych, żniwnych pejzaży czy zimowej ciszy z naszego regionu autorów: Urszula Dąbrowa, Zbyszek Bury, Rafał Lenart, Grzegorz Giermek i Ireneusz Młynarczyk.

– Prace zgromadzone w Galerii to twórczość kolejnego pokolenia artystów, wyrosłych na gruncie beskidzkiego regionalizmu Ziemi Wadowickiej. Zapoczątkował go w 1922 roku Emil Zegadłowicz, tworząc Zbór Poetów w Beskidzie „Czartak”, który z czasem stał się ruchem kulturowym o określonym programie. Dzisiaj Grupę Nadskawie tworzą artyści, których formalna edukacja przebiegała już w czasach III RP. To czwarte pokolenie artystów jest naturalną kontynuacją tradycji kulturalnych regionu. Prezentują twórczość dojrzałą, kreatywnie pogodną, skonkretyzowaną w formie, środkach i treści; twórczość postrzeganą emocjonalnie, dającą satysfakcję wrażliwości estetycznej odbiorcy. Obok mnogości nurtów we współczesnym malarstwie, tworzą galerię estetycznego spokoju i kolorytu prowincji: wsi i miasteczek, beskidzkich lasów bukowych, upalnych, żniwnych pejzaży i ludzi. – mówi Zbigniew Jurczak

PRACE:

fotoreportaż