Nadskawie w Żywcu

1 lipca w Żywcu odbyło się otwarcie wystawy Grupy „Nadskawie” w ramach współpracy środowisk artystycznych i twórczych z Wadowic i Żywca.

Grupa NADSKAWIE została reaktywowana w 2018 r. a pomysłodawcą i założycielem jest Zbigniew Jurczak, który przypomniał, historię Czartaka, grupy Beskidnicy oraz w kilku słowach opowiedział o losach środowiska plastycznego w Wadowicach. – Region Nadskawia został uformowany już w okresie galicyjskim. Nasza Grupa „Nadskawie” egzystuje od kilku lat i jest naturalną kontynuacją tradycji kulturalnych regionu – zaznaczył Zbigniew Jurczak.

Obecnie grupę działającą przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej tworzy 6 artystów: Urszula Dąbrowa, Zbigniew Bury, Grzegorz Giermek, Zbigniew Jurczak, Rafał Lenart oraz Ireneusz Młynarczyk.

Bożena Formas-Mądry (kurator wystawy) wspomniała również, że związki między Żywcem i Wadowicami sięgają czasów przedwojennych, to wtedy Emil Zegadłowicz odwiedzał Żywiec, wystawiano jego sztukę a następnie Zdzisław Maria Okuljar zwiedzał Gorzeń Górny, ale już po śmierci Zegadłowicza…

Na otwarciu obecny był również Grzegorz Szafrański – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, który wyraził ogromną chęć współpracy z artystami z powiatu wadowickiego.

Wystawa malarstwa i rzeźby prezentowana jest w Galerii Sztuki w Muzeum Miejskim w Żywcu do 27 sierpnia 2023 r. Spacerując po pięknym kompleksie muzealnym warto zaglądnąć również do galerii. Zapraszamy!

PRACE:

Nadskawie w Żywcu foto