Nauka latania w Stryszawie

Od 1 sierpnia do 13 września 2023 w przestrzeniach Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej przy gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie prezentowana jest wystawa rzeźb Zbyszka Burego pt. „Nauka latania”. W sobotę 9 września o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy, na który zapraszamy!

Ekspozycja składa się z kilku cykli rzeźb drewnianych wykonanych na przełomie ostatnich lat. W dodatku wystawa doskonale wpasowywuje się w tematykę zabawek drewnianych, m.in. stryszawskich ptaszków.

Fragment tekstu prof. Piotra Jargusza

Pisać o Zbigniewie Burym, to pisać o artyście, który jednym okiem się śmieje, a drugim płacze.
Pozornie ludyczny, rozpasany, prowokujący, w istocie jest delikatny, czujący, empatyczny. Unikający patosu, ciekawy ludzkich opowieści, jednocześnie nieuszeregowany, niestawkowy – Wolny. Zacytowane powyżej słowa dotyczą nie tylko obrazów. To artystyczne credo i wiara w Obraz Świata, w którym artysta stoi po stronie wartości i tych, którym odebrano prawo głosu. Opowieści egzystencjalne – odnoszą się do Doświadczenia Jego Życia. Powracające motywy: anioła/diabła, kolędników beskidzkich i ptaszków to wyznanie wiary artysty w zwyczajną moc opowieści źródłowych. Poorane bruzdami, surowe twarze. Za brzydkie, żeby się podobać, za mocne, żeby przejść obojętnie.
[prof. Piotr Jargusz, Kraków 2022]

Gmina Stryszawa i okolice słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych, należąc do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego. Zabawki zaczęto wytwarzać tutaj w drugiej połowie XIX w. Tradycja ta przechodząc z pokolenia na pokolenie przetrwała do dnia dzisiejszego.

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. To ważna atrakcja na mapie turystyki kulturowej Małopolski. Mieści się ono w odrestaurowanej, byłej leśniczówce. Jest to miejsce kultywowania i dokumentacji żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego, które w roku 2016 zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. [BCK w Stryszawie]

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia zarówno wystawy czasowej artysty z Roczyn k. Andrychowa oraz stałej ekspozycji zabawek.
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
Stryszawa 740, 34-205 Stryszawa
beskidzkiecentrumzabawki.pl

Aktualizacja

9 września miał miejsce finisaż wystawy, podczas którego autor wspomniał, że przygodę z rzeźbą zaczął zupełnie przypadkiem. Po przeprowadzce w góry, otoczony dużą ilością drzew zaczął rzeźbić.
Prace na wystawie „Nauka latania” wykonał w przeciągu kilku ostatnich lat. – Staram się rzeźbić prace dość lekkie, proste, nie zajmujące dużo czasu. Pomyślałem, że Stryszawa będzie doskonałym miejscem aby zaprezentować właśnie tutaj moje ptaszki i koniki. Ekspozycja prezentowana jest w 2 pomieszczeniach BCZD.

Dyrektor Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie przyznała, że jest pod ogromnym wrażeniem wystawy. – Ciekawa jest technika tworzenia prac, ich surowość i prostota są dość charakterystyczne dla rzeźb Zbyszka Burego. Tytuł wystawy nawiązuje do wielu skrzydeł na wystawie, zarówno ptaszki, koniki ale i diabełki mają skrzydła. Artysta, który jednym okiem się śmieje a drugim płacze… to cały Zbyszek Bury.

Należy zaznaczyć, iż wystawa będzie prezentowana nieco dłużej niż przewidziano, ekspozycja zostaje przedłużona o 2 tygodnie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Stryszawy.

Podczas finisażu jednocześnie wspomniano również o zbliżającym się plenerze malarskim (24-29 września), na którym będzie można zobaczyć troszkę inne – malarskie oblicze Zbyszka Burego.

Anna Płonka

PRACE:

Finisaż Nauka latania w Stryszawie