Paszporty Polityki

 

15 stycznia, już po raz 20. przyznane zostały Paszporty Polityki. Najbardziej obiecujący polscy artyści młodego pokolenia zostali nagrodzeni w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Z okazji jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy decydujący głos w wyborze laureatów mieli czytelnicy.

 

 

W kategorii film zwyciężył aktor Marcin Dorociński – za główne role w filmach Róża i Obława. To pierwszy Paszport Polityki zdobyty przez Dorocińskiego, choć do samej nagrody aktor był nominowany dwukrotnie. Zdobywca Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni swoją pierwszą nominację otrzymał w 2007 za rolę w Ogrodzie Luizy.

W teatrze Iwan Wyrypajew pokonał Michała Borczucha i Mirka Kaczmarka. Wyrypajewa doceniono za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może być również poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora.

Z kolei w dziedzinie literatury triumfował Szczepan Twardoch. Jego Morfina to subiektywna, groteskowa wizja okupowanej przez Niemców Warszawy z 1939 roku. Ale też wizja mężczyzn, których historia zmusza do przyjęcia z góry określonych ról, do których ani nie dorośli, ani dorosnąć nie chcą.

 

więcej tutaj >>

PRACE: