Plakat przeciw wojnie Andrychów

W piątkowy wieczór (12 maja), w holu Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej. Otwarto tam wystawę projektów graficznych pt. „Plakat przeciw wojnie”. Licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć prezentację 100 plakatów, które różnią style i techniki wykonania, ale łączy jedno: sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Wernisaż rozpoczął się prezentacją pieśni tradycyjnego ukraińskiego białego śpiewu w wykonaniu muzyków pod przewodnictwem śpiewaczki Sofii Herian.

Celem projektu, w którym uczestniczą artyści z 10 krajów (m.in. Polska, Anglia, Francja, Japonia, Ukraina, Słowacja) jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, a także wyrażenie sprzeciwu wobec wojny.

– To, że nas wspieracie, jest bardzo ważne, jesteśmy Wam Polakom bardzo wdzięczni, że otworzyliście dla nas nie tylko Wasze domy, ale również serca. Razem jesteśmy silni i będziemy na tym stać. Walczymy o naszą wolność… Andrychów odwiedziłam wiele lat temu, i jest mi niezmiernie miło, że znów mogłam zobaczyć to piękne miasteczko, a przy okazji zaprezentować projekt – mówiła na wernisażu kurator wystawy prof. Olha Lukovska – artystka, krytyk sztuki, wykładowczyni Ukraińskiej Akademii Drukarstwa, dyrektorka artystyczna Pałacu Sztuki we Lwowie.

Ekspozycji towarzyszy instalacja fragmentów sprzętu wojennego przywiezionego z miasta partnerskiego Izium w Ukrainie oraz rzeźb Zbyszka Burego – artysty z Roczyn.

Na wydarzeniu takiej rangi nie mogło zabraknąć Burmistrza Tomasza Żaka, który objął Patronatem Honorowym wystawę. Obecni byli również radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Małopolskiego Centrum Kultury w Krakowie, pracownicy MOSKiT, członkowie grup i stowarzyszeń z naszej gminy i powiatu, artyści oraz wielu mieszkańców gminy, którzy z ogromną przyjemnością uczestniczyli w wernisażu.

Jak wspomnieliśmy na początku, Organizatorzy z CKiW przygotowali dla przybyłych gości 30-minutowy koncert tradycyjnego białego śpiewu ukraińskiego w wykonaniu śpiewaków pod przewodnictwem Sofii Herian. Na kameralnej scenie w sali MDK wystąpili: Sofia Herian, Liliana Śliwińska, Małgorzata Międlarz, Ewa Zboińska oraz Tomasz Wójcik.

Ściany holu MDK od ziemi do sufitu zdobią plakaty o tematyce antywojennej. Jak powiedział jeden z przybyłych gości: – To nie jest łatwa wystawa, każdy plakat skupia uwagę odbiorcy, zmusza do przemyślenia treści, które przekazuje. A zebrane w całość kompozycje graficzne mają pewien ładunek emocjonalny, koncert i rozmowy w trakcie otwarcia były okazją do rozładowania wspomnianego ładunku, a my łącząc się z Ukrainą, życzymy, aby wojna, skończyła się jak najszybciej.

Ekspozycja prezentowana jest w domu kultury do 30 czerwca 2023 r. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac.

Projekt międzynarodowej wystawy „Plakat przeciw wojnie” został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. Partnerem wydarzenia jest Lwowski Pałac Sztuki oraz Fundacja Liderzy Przemian.

Fotorelacja z wystawy na radioandrychow.pl

PRACE: