Salon Sztuki 2023 Oświęcim

 2 września odbyło się otwarcie 5. edycji wystawy artystów związanych z Oświęcimiem pn. „Oświęcimski Salon Sztuki”. Wystawę w Galerii „Tyle światów” w OCK otworzyła dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury Monika Świętek-Smrek, która powitała licznie przybyłych gości i artystów tworzących w wielu dyscyplinach sztuki i należących do kilku pokoleń.

– W tegorocznej edycji Oświęcimskiego Salonu Sztuki bierze udział trzydziestu pięciu autorów, uprawiających sztukę tradycyjną i młodą. Wśród nich są twórcy o ugruntowanym dorobku artystycznym, ale również kilku debiutantów, po raz pierwszy prezentujących swoje dokonania szerszej publiczności  mówiła Pani Dyrektor. Możemy oglądać również prace Zbyszka Burego z Roczyn, czy Grzegorza Giermka (Wadowice). – Środowisko artystyczne podczas trwania tej wystawy ma możliwość zaakcentowania swojej obecności w mieście, które jest przyjaznym miejscem dla sztuki i artystów – głównych bohaterów tego wydarzenia  mówiła Pani Dyrektor.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Prochowska, która przybliżyła zgromadzonym historię powstania wystawy Oświęcimskiego Salonu Sztuki. – Punktem wyjścia projektu jest odwołanie się do zbiorowych wystaw artystów ziemi oświęcimskiej, organizowanych przez Galerię Pro Arte – „Artyści Miastu”, „Tak żyjemy”, a nazwa projektu nawiązuje do najsłynniejszego w historii sztuki Salonu Paryskiego. Najważniejszą różnicą między naszym Salonem, a tym Paryskim jest nie tylko prestiż i ranga artystyczna, ale to, że Oświęcimski Salon Sztuki nie ingeruje w wybór prac, nie „dopuszcza” ich na wystawę. To autorzy decydują, które prace chcą pokazać odbiorcom i sobie nawzajem.

Ekspozycja trwa do 10 października.

PRACE:

Salon Sztuki 2023