

„tworzymy obok”
Galeria Sztuki RYNEK 7 serdecznie zaprasza wszystkich na wystawę sztuki ludowej „tworzymy obok”. Wystawa ma na celu choćby we fragmencie przybliżyć twórczość niektórych artystów pochodzących z okolic Andrychowa lub z nim związanych. Wśród wystawiających odnajdziecie dwoje artystów niestety już nieżyjących, Marię Magierę – malarkę z Brzezinki i Antoniego Kruczałę – rzeźbiarza z Bulowic.
Maria Magiera – urodzona w 1919 roku w Roczynach, od 1937 r. Mieszkała w Brzezince k/ Andrychowa, rolniczka.
Zainteresowania plastyczne zdradzała niemal od dziecka, ale twórczością na szeroką skalę zajęła się dopiero od 1971 r. Uprawiała malarstwo olejne na płótnie i rzeźbę w gipsie. Tematem swojej twórczości uczyniła podbeskidzką wieś ,
z jej urodą krajobrazu, zwyczajami ludowymi i ludźmi szczególnie zasłużonymi dla miejscowych społeczności. Dużo miejsca poświęcała również malarstwu sakralnemu. Namalowała ponad 1000 obrazów oraz wykonała ponad 30 rzeźb w gipsie. W wolnych od pracy chwilach układała wiersze. Była działaczką KGW i Samopomocy Chłopskiej. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich, poza Andrychowem wystawiała w Bielsku-Białej, Stryszowie, Myślenicach, Krakowie, Targanicach i Sułkowicach. Należała do GART-u, oraz STL-u.
Antoni Kruczała – artysta urodzony w 1943 roku w Bulowicach. Jego twórczość rzeźbiarska, a szczególnie prace wykonane w drewnie zdobyły uznanie w kraju i za granicą. Artysta znalazł w drewnie – choć wcześniej obrabiał również kamień – tworzywo najsubtelniejsze, najbliższe jego twórczej wrażliwości. Był laureatem licznych konkursów plastycznych w kraju i za granicą. Artysta zmarł 18 grudnia 2003 roku.
Alex Johanson – artysta od lat zajmuje się rzeźbą ceramiczną i malarstwem, tworzy również w drewnie. Zafascynowany polskim krajobrazem jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace. Obecnie artysta zainspirowany twórczością Zbigniewa Burego zaczął z nim współpracę i powstały rzeźby o ciekawej formie oraz oryginalnej kolorystyce. Wśród nich można znaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika…
Dawid i Daniel Kruczała – pochodzą z Bulowic k/Andrychowa, są synami Antoniego Kruczały.
Rzeźbą zarazili się od ojca. Tworzą we wszelkim tworzywie w tym też, w gumie do żucia, śniegu, ziemniakach. Rzeźbą w drewnie zajmują się od kilku lat, ich prace mają różnorakie formy oraz wielkości.
„Poszukiwanie doprowadziło mnie to zatrzymania się w rzeźbie, upatrując w niej najbardziej przejrzysty, najdoskonalszy i najtrwalszy zapis sensu życia i jego panoramiczny przegląd. Chce stworzyć dzieło iluminujące”- mówi Dawid.
Sebastian Kruczała – pochodzi z Bulowic. Rzeźbi od dziecka, przede wszystkim w drewnie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Czerpie inspiracje z natury. Tematem przewodnim rzeźb są sceny biblijne, mitologiczne, a także postacie historyczne. Metafizyka wkracza również w krąg jego zainteresowań wykonał cykl dusz pt. Dusze, składający się pięciu prac. Namysł nad przemijaniem, cierpieniem , idea wolności i niezależności to główny przekaz jego twórczości.
Janina Kurnik – ur.1950 roku, pracownik ZOZ. Przygodę z malarstwem rozpoczęła będąc na emeryturze w 2002 r. dołączając do męża Tadeusza Kurnika /malarstwo, grafika, rzeźba/. Motywem przewodnim jej prac są kwiaty oraz obiekty sakralne i pejzaże okolic Kleczy Dolnej. Ulubiona technika – olej, seria ostatnich prac wykonana jest techniką akrylową. Wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rekreacyjne, na którym znajdują się łowiska wędkarskie.
Wystawy:
I Wadowickie Centrum Kultury 2004r.
II Sucha Beskidzka
III Wadowice „Garsoniera”
IV Gmina Mucharz
V Galeria Pod Aniołem – Wadowice
Tadeusz Kurnik /pseudonim KRAK/- ur. 1951 r. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz grafiką, jest zwolennikiem ekspresji w twórczości. Pierwsze artystyczne kroki stawiał w okresie służby wojskowej . Od 1972 roku członek Klubu Pracy Twórczej „Beskidnicy” aktywnie uczestniczący w we wszystkich jego poczynaniach twórczych. Organizator kilku plenerów KPT „Beskidnicy”. Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych KPT „Beskidnicy” oraz w licznych plenerach.
Grzegorz Michałek – urodzony w 1976 w Cieszynie. Niedyplomowany antropolog kultury i rzeźbiarz.
Zajmuje się rzeźbą oraz snycerstwem w kamieniu i drewnie od 11 lat. Swoją twórczość rozpoczął wykonując drobne rzeźby z kamienia, które wykonuje do dzisiaj traktując je jako formę niekonwencjonalnej biżuterii.
Z biegiem lat zaczął wykonywać coraz to większe płaskorzeźby, także z kamienia, a później z drewna, w którym rzeźbi od 4 lat. Od tego czasu stopniowo rozwija swoją pasję, czego wynikiem była między innymi autorska wystawa „Metamorfozy”, czyli cykl rzeźb przestrzennych w drewnie lipowym i wierzbowym
oraz płaskorzeźb z piaskowca i łupka, które odbyły się w GOK w Istebnej oraz w „Galerii u Dziadka „w Wiśle.
Również w 2008r. uczestniczył w plenerze Husqvarny w Milówce (rzeźba pilaną; siekierą i dłutami w 3 metrowym pniu świerkowym), oraz plenerze kamieniarskim w Bielym Potoku na Słowacji.
Brał również udział w konkursie pt. „Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu” gdzie otrzymał wyróżnienie.
Partnerzy:
Ksero Grafix – Paweł Buldończyk
Grafix -Dekor – Wioletta Buldończyk
Szkółka Krzewów Ozdobnych – Eryk Stus
Kwiaty, upominki, oprawa dekoratorska imprez – Urszula Kucharska
Piekarnia Mariusz Widlarz
pani Dorota Zaborowska
andrychow.org
Super-Nowa
MamNewsa.pl
Andrychow24.eu
Miasto Andrychów
Ekspozycja wrzesień – październik 2009
PRACE:

