Wystawa lalek

Pragnę polecić wystawę lalek Patryka Chwastka, która odbędzie się w kawiarni PAPUAMU, przy ul. Romanowicza 15 w Krakowie. Wernisaż 1 grudnia 2011 o godz. 19:00

Patryk Chwastek – Urodził się na Podlasiu. We wczesnych latach życia wyemigrował do Andrychowa, gdzie ukończył podstawówkę, gimnazjum i liceum. Obecnie studiuje malarstwo na krakowskiej ASP.


O wystawie:

Pomysł na stworzenie lalek przyszedł do mnie około czterech lat temu, kiedy zacząłem szukać nowych form ekspresji innych niż malarstwo, które nie dało mi tego wyrazu, jakiego się spodziewałem.
Tworzenie bardziej manualne i wykorzystanie nowych materiałów otworzyło mnie na połączenie rzeźby z malarstwem. 

Idealności i powtarzanie obrazów reprezentowanych w naszej kulturze zmęczyły mnie wystarczająco, aby rozpocząć poszukiwania. Innej wizji rzeczywistości niekoniecznie idealnej, trochę brzydkiej. Chciałem stworzyć nowy świat, uszyty, trochę „zmiękczony” któremu ma towarzyszyć prostota, w którym każdy będzie mógł być szczęśliwy bez nadmiernej intelektualizacji.

Bez ograniczeń ostatecznej wizji i kształt mogę sobie pozwolić na „przepływ” i wyrazić emocje poprzez kolor i materiały.

Projekcje rzutowane na lalki, nie muszą łączyć się z postrzeganiem widzów, efekt ten jest pożądany i oczekiwany.
Również spontaniczne reakcje emocjonalne takie jak płacz, śmiech, ironia, kpina, obojętność lub brak akceptacji dla mnie jest nieodzownym elementem procesu twórczego.

Sednem jest dla mnie radość szycia, kształtowanie poprzez obserwację i zmienianie form aż do satysfakcjonującego efektu wizualnego.
Nie umiem i nigdy nie nauczyłam się szyć, chciałbym aby to pozwalało mi na zachowanie spontaniczności i ekspresji podczas szycia.

Proces budowy „zabawki” zaczynam od poszukiwania składników w
lumpeksach, śmietnikach i na ulicach. Drugi obwód jest nie tylko miejscem do znalezienia materiałów, ale także niedoskonałym światem, który wkrada się do twórczości.
Lalki są tworzone pozornie niedbale, bezkształtnie. Zewnętrzne szwy
pozwalają prześledzić proces twórczy, chaotycznych elementów, takich jak skrawki
materiałów, nici, guziki, przewody.

Na pewno moja praca jest bardzo subiektywna, najważniejsze są dla mnie uczucia i emocje, które tworzą świat zabawek.

W moim następnym projekcie chciałbym zbudować świat lalek w ciężarówce, którą będe podróżować po świecie, a ludzie będą mogli wejść w interakcję.

Więcej o działaniach artysty TUTAJ >>

PRACE: