WYSTAWY
EXHIBITIONS
-> "TWORZYMY OBOK"
"tworzymy obok"


Galeria Sztuki RYNEK 7 serdecznie zaprasza wszystkich na wystawę sztuki  ludowej "tworzymy obok". Wystawa ma na celu choćby we fragmencie przybliżyć twórczość niektórych artystów pochodzących z okolic Andrychowa lub z nim związanych. Wśród wystawiających odnajdziecie dwoje artystów niestety już nieżyjących, Marię Magierę - malarkę z Brzezinki i Antoniego Kruczałę - rzeźbiarza z Bulowic.

 

 

Maria Magiera - urodzona w 1919 roku w Roczynach, od 1937 r. Mieszkała w Brzezince k/ Andrychowa, rolniczka.
Zainteresowania plastyczne zdradzała niemal od dziecka, ale twórczością na szeroką skalę zajęła się dopiero od 1971 r. Uprawiała malarstwo olejne na płótnie i rzeźbę w gipsie. Tematem swojej twórczości uczyniła podbeskidzką wieś ,
z jej urodą krajobrazu, zwyczajami ludowymi i ludźmi szczególnie zasłużonymi dla miejscowych społeczności. Dużo miejsca poświęcała również malarstwu sakralnemu. Namalowała ponad 1000 obrazów oraz wykonała ponad 30 rzeźb w gipsie. W wolnych od pracy chwilach układała wiersze. Była działaczką KGW i Samopomocy Chłopskiej. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich, poza Andrychowem wystawiała w Bielsku-Białej, Stryszowie, Myślenicach, Krakowie, Targanicach i Sułkowicach. Należałą do GART-u, oraz STL-u.

 

Antoni Kruczała - artysta urodzony w 1943 roku w Bulowicach. Jego twórczość rzeźbiarska, a szczególnie prace wykonane w drewnie zdobyły uznanie w kraju i za granicą. Artysta znalazł w drewnie - choć wcześniej obrabiał również kamień - tworzywo najsubtelniejsze, najbliższe jego twórczej wrażliwości. Był laureatem licznych konkursów plastycznych w kraju i za granicą.  Artysta zmarł 18 grudnia 2003 roku.

Alex Johanson - artysta od lat zajmuje się rzeźbą ceramiczną i malarstwem, tworzy również w drewnie. Zafascynowany polskim krajobrazem jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace. Obecnie artysta zainspirowany twórczością Zbigniewa Burego zaczął z nim współpracę i powstały rzeźby o ciekawej formie oraz oryginalnej kolorystyce. Wśród nich można znaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika... 

 

Dawid i Daniel Kruczała – pochodzą z Bulowic k/Andrychowa, są synami Antoniego Kruczały.
Rzeźbą zarazili się od ojca.Tworzą we wszelkim tworzywie w tym też, w gumie do żucia, śniegu, ziemniakach. Rzeźbą w drewnie zajmują sie od kilku lat,  ich prace mają  różnorakie formy oraz wielkości.  
"Poszukiwanie doprowadziło mnie to zatrzymania się w rzeźbie, upatrując w niej najbardziej przejrzysty, najdoskonalszy i najtrwalszy zapis sensu życia i jego panoramiczny przegląd. Chce stworzyć dzieło iluminujące"- mówi Dawid.Sebastian Kruczała
– pochodzi z Bulowic. Rzeźbi od dziecka, przede wszystkim w drewnie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Czerpie inspiracje z natury. Tematem przewodnim rzeźb są sceny biblijne, mitologiczne, a także postacie historyczne. Metafizyka wkracza również w krąg jego zainteresowań wykonał cykl dusz pt. Dusze, składający się pięciu prac. Namysł nad przemijaniem, cierpieniem , idea wolności i niezależności to główny przekaz jego twórczości.Janina Kurnik
- ur.1950 roku, pracownik ZOZ. Przygodę z malarstwem rozpoczęła będąc na emeryturze w 2002 r. dołączając do męża Tadeusza Kurnika /malarstwo, grafika, rzeźba/. Motywem przewodnim jej prac są kwiaty oraz obiekty sakralne i pejzaże okolic Kleczy Dolnej. Ulubiona technika - olej, seria ostatnich prac wykonana jest techniką akrylową. Wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rekreacyjne ,na którym znajdują się łowiska wędkarskie. 
Wystawy:
I Wadowickie Centrum Kultury 2004r.
II Sucha Beskidzka
III Wadowice „Garsoniera”
IV Gmina Mucharz
V Galeria Pod Aniołem - Wadowice

 

Tadeusz Kurnik /pseudonim KRAK/- ur. 1951 r. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz grafiką, jest zwolennikiem ekspresji w twórczości.Pierwsze artystyczne kroki stawiał w okresie służby wojskowej . Od 1972 roku członek Klubu Pracy Twórczej „ Beskidnicy” aktywnie uczestniczący w we wszystkich jego poczynaniach twórczych. Organizator kilku plenerów KPT „ Beskidnicy”. Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych KPT „ Beskidnicy” oraz w licznych plenerach.

 

Grzegorz Michałek - urodzony w 1976 w Cieszynie. Niedyplomowany antropolog kultury i rzeźbiarz. 
Zajmuje się rzeźbą oraz snycerstwem w kamieniu i drewnie od 11 lat. Swoją twórczość rozpoczął wykonując drobne rzeźby z kamienia, które wykonuje do dzisiaj traktując je jako formę niekonwencjonalnej biżuterii. 
Z biegiem lat zaczął wykonywać coraz to większe płaskorzeźby, także z kamienia, a później z drewna, w którym rzeźbi od 4 lat. Od tego czasu stopniowo rozwija swoją pasję, czego wynikiem była między innymi autorska wystawa "Metamorfozy",czyli cykl rzeźb przestrzennych w drewnie lipowym i wierzbowym 
oraz płaskorzeźb z piaskowca i łupka, które odbyły sie w GOK w Istebnej oraz w "Galerii u Dziadka "w Wiśle. 
Również w 2008r. uczestniczył w plenerze Husqvarny w Milówce(rzeźba pilaną; siekierą i dłutami w 3 metrowym pniu świerkowym), oraz plenerze kamieniarskim w Bielym Potoku na Słowacji. 
Brał również udział w konkursie pt."Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu" gdzie otrzymał wyróżnienie.

 

Partnerzy:

* Ksero Grafix - Paweł Buldończyk
* Grafix -Dekor - Wioletta buldończyk
* Szkółka Krzewów Ozdobnych - Eryk Stus
* Kwiaty, upominki, oprawa dekoratorska imprez - Urszula Kucharska
* Piekarnia Mariusz Widlarz
* pani Dorota Zaborowska
* andrychow.org
* Super-Nowa
* MamNewsa.pl
* Andrychow24.eu
* Miasto Andrychów

PRACE:
zaproszenie
zaproszenie
fotoreportaż z wernisażu
fotoreportaż z wernisażu
<< POWRÓT